»English   »Mapa serwisu   »Kontakt
organy.art.pl » Instrumenty » Śląskie » Ziemięcice »

Ziemięcice

Kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej

Głosy Klawiatury Traktura gry Traktura rejestrów
11 2+P pneumatyczna pneumatyczna
Prospekt

Organy późnobarokowe, jedenastogłosowe ze zdobieniami rocaille’owymi. Prospekt i szafa organowa pochodzą z 1792 roku. Twórcą organów jest Franz Joseph Weiss (1755-1825), pochodzący z Nabburga w Bawarii (Oberpfalz – Górny Palatynat) a osiadły w Pyskowicach budowniczy organów. Syn Andreasa Weissa z Nabburga. Budował tradycyjne barokowe organy z jednym manuałem i pedałem umieszczonym z boku instrumentu.

W 1917 roku piszczałki cynowe zostały zarekwirowane na cele wojenne. Po I Wojnie Światowej organy wyremontowano. Od 1927 roku stary kościół, w którym organy były ustawione, został wyłączony z użytku ponieważ wybudowano nowy, znacznie większy. Ze względu na brak funduszy postanowiono nie instalować w nowym kościele nowego instrumentu a tylko przystosować stary. W 1930 roku organy zostały przeniesione ze starego kościoła do nowego i przebudowane przez firmę Rieger (Oddział z Mokrego). W trakcie przebudowy dodano jeden rejestr (prawdopodobnie Subbas 16') i wykonano nowy stół gry (kontuar) z dwoma manuałami i pedałem. Wykonano także pneumatyczną trakturę gry i rejestrów. Przebudowę zarejestrowano jako Opus 2464.

Organy ustawione są na boku chóru muzycznego. Prospekt jednosekcyjny, z trzema wieżami piszczałkowymi przedzielonymi mniejszymi polami o układzie odśrodkowym, bogato zdobiony, utrzymany w kolorze kości słoniowej z elementami złoceń. Pośrodku prospektu znajduje się gloria Opatrzności Bożej. Na zewnątrz wież umieszczone są uszaki, a w zwieńczeniach wież i pól piszczałkowych znajdują się kotary. Stół gry ustawiony centralnie przed szafą organową, organista siedzi przodem do ołtarza głównego. Wiatrownice stożkowe. Miech typu pływakowego. Organy były remontowane w roku 1966, w latach osiemdziesiątych XXw. i 2012r.

Skala manuałów: C-f3; skala pedału: C-d1.

Kontuar
DYSPOZYCJA ORGANÓW
Manuał I
1. Mixtur 3 fach 1 1/3'
2. Quinte 2 2/3'
3. Oktav 4'
4. Principal 8'
5. Gamba 8'
Manuał II
1. Gemshorn 8'
2. Gedeckt 8'
3. Flöte minore 4'
4. Oktav 2'
Pedał
1. Oktavbass 8'
2. Subbas 16'
Połączenia: I 4', II/I 8', I/P 8', II/P 8' Tremolo 4 Programy: Mixer, Piano, Mezzoforte, Forte
Dyspozycja
Szafa organowa
Portal MusicamSacram.pl F. Koenig, \"Śląskie Organy V\". Opole 2017. Rochus Kuczera, \"Geschichte des Dorfes Ziemientzitz\" Praca w manuskrypcie. Ziemięcicie 1933 Zdjęcia własne
30.12.2017
Piotr Koperwas